A Zsinaton ünnepélyesen megemlékeztek a Lepramisszió – Magyarország megalapításának ötvenedik és a Nemzetközi Lepramisszió elindulásának százötvenedik évfordulójáról.
A magyar lepramisszió munkásságát vezetője, Riskóné Fazekas Márta mutatta be. Elmondta, hogy küldetésüket Istentől kapták, hiszen a tanítványokra bízatott, hogy „leprásokat tisztítsatok”. Ma is minden második percre jut a földön egy lepradiagnózis, így nagyon fontos a rengeteg önkéntes és támogató szolgálata, akik a lepramissziót segítik – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy ez nemcsak orvosi ügy, hanem lelki is, és a szervezet a tevékenységével olyan országokban is hirdeti az evangéliumot, ahol börtön jár egy Biblia birtoklásáért, és üldözik Jézus tanítványait. A leginkább megvetettek megsegítése révén jut be Isten Igéje egy-egy országba immár százötven éve.
Riskóné Fazekas Márta úgy fogalmazott, csoda volt az, hogy Isten arra indította Wellesley Cosby Bailey-t, egy ír fiatalembert, hogy Indiába ne a kincsekért menjen, hanem vigyen oda valamit. Jelenleg 27 tagországgal működik a szervezet, amit Isten százötven éve egy ember szívben elindított. – Aztán 1974-ben, pont amikor Magyarországon az evangélium terjesztése korlátozva volt, egy nyugdíjas lelkipásztor, Dobos Károly szívében gyújtott ugyanolyan lángot, mint száz évvel korábban az ír férfi szívében – mondta a magyar lepramisszió vezetője. Dobos Károly megtalálta, hogy az akkori helyzetben mit lehet tenni más országok leprásaiért: imádkozni és természetbeni segítséget küldeni. Ez a misszió elterjedt minden felekezetben, a legszélesebb ökumené alapján működött és működik ma is. De Dobos Károly úgy hunyta le végleg a szemét, hogy szervezet nem volt, ennek megalapítását Riskóné Fazekas Mártára bízta, hogy „ne elhamvadjon a misszió, hanem tovább működjön”. Az akkori zsinati lelkészi elnök, Bölcskei Gusztáv a kezdeményezés mellé állt, így a református egyház fogadta be Európa keleti felének egyetlen ilyen misszióját, de az ma is ökumenikus.
A Nemzetközi Lepramisszió számos országban segíti a leprás betegeket. A betegség felszámolásához tiszta ivóvíz, higiénikus környezet kell és megfelelő oktatás. Bangladesben, Kongóban és Mianmarban is végeznek gyógyító, jogvédő, lelki tanácsadó és evangelizáló tevékenységet magyar adományokból. – Ha látnak egy jó ügyet, akkor a magyarok adakoznak, ezzel pedig életeket mentenek és szenvedőket vezetnek az evangéliumhoz – hívta fel a figyelmet Riskóné Fazekas Márta, majd megköszönte, hogy a református egyház mindig támogatta őket.
A Zsinat ezután ünnepi határozattal, virágcsokorral és közös énekkel köszönte meg a lepramisszió munkáját.
Az ünnepi határozat szövegét itt lehet letölteni:
Úrvacsorás istentisztelettel kezdődött a Zsinat második napja
A Zsinat új lelkészi elnökének megválasztása mellett a lelkipásztorok jogállásáról szóló törvény, a hittanoktatási törvény és szabályrendelet módosítása, az ötvenéves magyarországi lepramisszió munkájáról való megemlékezés, valamint a protestáns tábori püspök megválasztása volt napirenden a Magyarországi Református Egyház XV. zsinati ciklusának kilencedik ülésén.