Komlósi Piroska klinikai szakpszichológus, kiképző család-pszichoterapeuta vehette át idén a Dizseri Tamás Szeretetszolgálat Díjat a Budapest-Hold utcai Református Egyházközségben. A díj ifjúsági tagozatát Keszthelyi Veronika gyermekgyógyász rezidens és Szoták Dóra gyógytornász, vezetőgyógytornász-helyettes érdemelte ki.
A télen korán érkező sötétben egy autó csomagtartója előtt állva forró teát csapolnak nagy termoszos ládákból kulacsokba, műanyag palackokba Budapesten, egy XVIII. kerületi kis utcában. A ládák mellett gondosan összekészített élelmiszercsomagok és vitamintabletták dobozai hevernek. A Magyarországi Református Egyház hajléktalanmissziójának munkatársai és önkéntesei már húsz éve járnak erre a helyre, hogy segítsék a rászorulókat.
– Nem tudják, mi baja van. Járunk vele vizsgálatról vizsgálatra, de nem tudják megmondani. Nem nő rendesen, és nem mozog úgy, mint a korabeliek – mondja az édesanya a legkisebb gyerekéről annál az arlói családnál, ahova a Magyar Református Szeretetszolgálat adósmentoráló programjában is dolgozó Bakos Zsuzsannával érkeztünk. Ez a háztartás egyike azoknak, ahol a szeretetszolgálat munkatársai tanácsadóként segítenek az adósságok rendezésében, az anyagi helyzet stabilizálásában.
Budapest egyik külső kerületében, egy lakásban lelt menedékre egy pakisztáni keresztyén család, akiket a mindennapi életben a református menekültmisszió támogat. A két fiú, két leány és édesanyjuk azután menekült el a közel-keleti országból, hogy az édesapa belehalt a sérüléseibe, miután megtámadták az utcán. Hogy mi volt az indok? Csak annyi, hogy korábban nem engedte, hogy néhány muszlim férfi erőszakoskodjon keresztyén nőkkel.
Szakmai tapasztalatból fakadó élő tanúságtételek és történeti visszatekintések vezettek közelebb a betegellátás és gyógyító szolgálathoz a Hit és gyógyulás című konferencián. A Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza idén hetedik alkalommal adott otthont az eseménynek.
Festenek, felújítanak, takarítanak a Magyar Református Szeretetszolgálat ingatlanmentő csapatának tagjai olyanoknál, akiknek maguktól se pénzük, se erejük nem lenne erre a munkára. Most éppen egy négygyermekes debreceni édesanyának segítettek felújítani a lakást, ahova családjával az MR Közösségi Lakásalap jóvoltából költözhetett. A szeretetszolgálat önkéntes programokkal foglalkozó munkatársa, Tóth Barbara Ramóna elmondta, hogy céljuk egy olyan önkéntes bázist felállítani, amelyben további szakemberek vannak a segítségükre.
Megragadó az az erő, amely Pásztory Ádám nyilatkozataiból árad – csakúgy, mint annak a szeretetnek ereje, amelyet az életéért vívott harcában lépten-nyomon megtapasztal. A Magyarországi Református Egyház korábbi kommunikációs vezetőjének élete tavaly ősszel érkezett fordulóponthoz, amikor agresszív, előrehaladott stádiumú agydaganattal diagnosztizálták. Történetéről már korábban beszámoltunk. Most, néhány héttel külföldi kezeléssorozata előtt a Scruton egyik vendéglátóegységében beszélt meglepetésekkel és bizonytalanságokkal teli útjáról. A beszélgetést Genda Noémi vezette.
Az ország egyik vezető gyermekegészségügyi központja a református Bethesda Gyermekkórház, ahol évente kétszázezer kis beteget látnak el. A kórház két székhelyén összesen tizennégy osztályon gyógyítják a legfontosabb gyermekbetegségeket csecsemőkortól felnőttkorig. Az orvosok, ápolók nemcsak szakemberekként, hanem együtt gyógyító közösségként is segítik a mielőbbi és minél teljesebb felépülést, így is megjelenítve Krisztus szeretetét.
A hazai kórházakban általános probléma az orvosok és ápolók túlterheltsége, a kapacitáshiány, ami nemcsak a betegek életére hat ki, hanem a dolgozók egészségére és lelkiállapotára is. A Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza országos egészségvédő programok kidolgozásába és megvalósításába kezdett, hogy minél több szakdolgozó és orvos számára elérhetővé tegye a krónikus betegségek és a kiégés elkerüléséhez szükséges szűrővizsgálatokat, kezeléseket. Velkey Györggyel, a kórház főigazgatójával, a Magyar Kórházszövetség elnökével beszélgettünk az intézményben már jól működő, másutt épp csak elindult kezdeményezésekről.
Egy kiegyensúlyozottabb élet lehetőségét kaphatják meg a különböző emlő-rendellenességgel küzdő gyermekek a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházában újonnan létrehozott gyermekemlőközpontban, ahol több évtizedes tapasztalattal és a Bethesdára jellemző, egyedülálló gondozással kezeli a nemzetközi és hazai szaktekintélyekből álló csapat a testi hibáktól szorongó gyermekeket – tudatta a kórház sajtóközleményben.
Tud egy fontos egyházi rendezvényről, amit nem lát az eseménynaptárunkban? Esetleg Ön szervezi a programot és szeretné, ha ajánlanánk? Küldje be nekünk a részleteket!