December 12-én az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosítást, amely a nem állami alkalmazott tudományok egyetemei közé sorolja a Sárospataki Református Teológiai Akadémiát – jelentette be sajtótájékoztatón az iskola vezetése.
– Több évtizedes tudatos és fokozatos építkezés eredményeként jövő február elsejétől egyetemnek nevezik az akadémiát, és ezzel a majd 12 ezer lakosú Sárospatak – amelyet iskolaváros jellege miatt „Bodrog-parti Athénnak” vagy a „magyar Cambridge-nek” is hívnak – már két egyetemmel büszkélkedhet majd: a Sárospataki Református Hittudományi Egyetemmel és a Tokaj-Hegyalja Egyetemmel – mondta el Szemán Ákos, az intézmény fenntartó testületének elnöke a sajtótájékoztatón.
A hagyomány szerint 1531-ben alapított Sárospataki Református Kollégium felsőoktatási intézménye, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia idén az utolsó kritérium teljesítésével eleget tett az alkalmazott tudományok egyetemévé válás valamennyi törvényi feltételének, ezért a Sárospataki Református Teológiai Akadémia Szenátusa 2023. október 30-i ülésén javaslatot tett az alapító okirat módosítására, a fenntartó Tiszáninneni Református Egyházkerület Tanácsa pedig november 2-án módosította a felsőoktatási intézmény alapító okiratát, és kérelmezte az Oktatási Hivatalnál az adatváltozás nyilvántartásba vételét – ismertette Szemán Ákos a döntést megelőző lépéseket. Egyben köszönetet mondott Hörcsik Richárdnak, a térség országgyűlési képviselőjének, amiért a törvényjavaslat vitájában méltatta az intézményt, valamint Hankó Balázs államtitkárnak és a kormánynak, amiért gyorsan reagáltak a kérésre.
Az egyetemi címet nem ajándékba kapta az akadémia, ezért 1991 óta sokan és sokat dolgoztak – emelte ki Enghy Sándor rektor. A Sárospataki Református Kollégium felsőoktatási intézménye 1951-ben megszűnt, és a rendszerváltás után a négy református teológiából csupán a budapesti és a debreceni kapott egyetemi rangot, de Sárospatakon sem tettek le róla soha, hogy elérjék ezt – hívta fel a figyelmet az intézmény vezetője.
A teljesített feltételeket ismertetve a rektor kifejtette: legalább négy alap- és két mesterképzést kell kínálnia az intézménynek, ezt túl is teljesítették a három elérhető mesterképzésükkel. A teológia mesterképzésen már évek óta zajlik angol nyelvű képzés, és folyik tudományos diákköri munka is, azt a feltételt pedig, hogy az oktatók és kutatók legalább 45 százaléka rendelkezzen valamilyen tudományos fokozattal, az intézmény jelentősen túlteljesíti, a 28 oktatóból 18-nak ugyanis van doktori fokozata, ami 64 százalékos arány, és további öt munkatársuk PhD-szerzése most van folyamatban – sorolta Enghy Sándor. Azt is megosztotta, hogy utolsóként azt az előírást sikerült teljesíteniük, amely legalább két szakon duális képzést vár el, ez idén szeptemberre valósult meg.
A sajtótájékoztatót Szemán Ákos szavai zárták: – Hálás vagyok, hogy Isten megadta nekünk azt, hogy megélhettük ezt a nagyszerű pillanatot. Ugyan sok ember munkája, hogy idáig eljuthattunk, de ne feledjük: emberé a munka, Istené az áldás. Soli Deo gloria. Egyedül Istené a dicsőség – hangsúlyozta, majd Isten áldását kérte az intézmény minden tanárára, hallgatójára és munkatársára, akik február elsejétől már egy egyetem polgárai, illetve alkalmazottai lesznek.
Egyetemmé válhat a Sárospataki Református Teológiai Akadémia
Amennyiben a törvényjavaslatot elfogadja az Országgyűlés, 2024. február 1-jétől a Sárospataki Református Teológiai Akadémia alkalmazott tudományok egyetemeként Sárospataki Református Hittudományi Egyetem néven működik tovább. Az intézmény oktatási rektorhelyettese úgy véli, hogy az egyetemi cím egy több mint harmincéves folyamatos építkezés eredménye.