Oktatás

Hírek

palinko_gabor_kunszentmiklós_testneveles_foto_sebestyen_laszlo_6

Nyári kihívás a szülőknek: megmozgatni a gyereket

Június végén befejeződött a tanév. A nyáron jelentős problémát okozhat a szülőknek a gyermekek felvigyázása, valamint mozgásigényének a kielégítése. Hogyan pótolható a sport a fiatalok életében, ha nincs heti öt testnevelésórájuk? Hatékony egyáltalán az iskolai testnevelés? Milyen problémákkal küzdenek a tanárok, ha a gyermekek megmozgatásáról van szó? Ilyen és hasonló témákról beszélgettünk Pálinkó Gábor testnevelőtanárral, a kunszentmiklósi Baksay Sándor Református Gimnázium és Általános Iskola oktatójával, aki egyben a Református Iskolák Diáksportszövetségének elnöke is.

Tovább a cikkhez
A díj átadása a győztes Archikon Architects Építészstudiónak. Egyetemváros tervpályázat eredményhirdetés 2024.július 8. Ráday Ház Fotó: Füle Tamás

Kihirdették a Károli Gáspár Református Egyetem épületegyüttesére kiírt nyílt tervpályázat győztesét

A Magyarországi Református Egyház nyílt építészeti tervpályázatot írt ki a Károli Gáspár Református Egyetem új, ferencvárosi campusának megtervezésére. A pályázaton 42 építésziroda nyújtott be érvényes pályaművet. A szakmai zsűri választása alapján a győztes pályamű az idén 35 éves, budapesti Archikon Architects Építészstudió terve lett.

Tovább a cikkhez

További híreink

A város szövetébe illeszkedő új épületet kap a Károli

Fenntarthatóságra, a meglévő épületek megőrzésére és a református egyetemet méltó módon befogadó campus építésére törekszik a budapesti Archikon Architects építészstúdió terve, amely megnyerte a Károli Gáspár Református Egyetem új, IX. kerületi épületének megtervezésére kiírt nyílt tervpályázatot. A hétfői eredményhirdetésen hallhattunk a kiválasztás szempontjairól, az építés alapelveiről és arról, mi Isten és mi az emberek szerepe a folyamatban.

Világszinten egyedülálló kincs a magyar református gregorián zene

A reformáció hajnalán, a XVI. században számos olyan liturgikus eleme volt az istentiszteletnek, amelyek idővel kikerültek a kánonból, pedig ilyen terjedelmes fennmaradt gyűjteményekre példát az egész világon nem találunk. Augusztusban ismét összegyűlnek a téma szakértői Gödöllőn, az Énekes Liturgikus Napokon. Az esemény egyik előadója Karasszon Dezső orgonaművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának nyugalmazott egyetemi tanára lesz, aki elkötelezett kutatója a témának.

Küldetésben az örökségért

A fiatalok a tanulás- és karrierdöntéseikkor azt is mérlegelik, hogy az adott oktatási intézmény vagy munkahely mennyire áll összhangban a saját értékeikkel, identitásukkal. Hogyan lehet segíteni az eligazodásukat? Miként változnak a velük szemben támasztott elvárások? Ezekben a kérdésekben is útmutatás lehet számukra az Aquinói Szent Tamás Ökumenikus Közéleti Akadémia tíz hónapos programja. Az intézmény egyik tanárával, Makkai Béla történésszel beszélgettünk az egyedülálló képzési lehetőségről.

Akinek vérévé vált a kórusének

A tanítás: titok. Egy jó helyen énekelt ének életet menthet, egy rossz megjegyzés kárt okozhat – véli Berkesi Sándor karnagy, akinek a diplomahangversenyén 1967-ben még Kodály Zoltán is jelen volt. Amikor kezdő tanárként átvette a nagy múltú Debreceni Református Kollégium Kántusának a vezetését, éppen csak hogy megszáradt a tinta az egyetemi oklevelén, majd ötven évig vezette és nemzetközileg ismert együttessé tette azt a világban. A most nyolcvanéves zenepedagógus életműve az élő folytonosság a magyar kórusművészetben.

A tehetség, ha kibontakozik

A tehetséggondozás komplex tevékenyég. Az elköteleződés, a szorgalom, a lelkesedés és a személyre szabottság a legfontosabbak, hogy a tehetség kibontakozhasson. Ilyenkor a tanári szerep is átértékelődik, mert tanítás közben a pedagógus is tanul. A hazai és nemzetközi versenyeken is élen járó Baár–Madas Református Gimnáziumban jártunk, ahol egy tanár és diákja együtt számoltak be közös útjukról és eredményeikről a fizika világában.

További tartalmak

Videók és galériák

Események