Szíriában 2011 óta zajlik polgárháború, eddig eredmények nélkül. Az arab tavasz nem tudta lesöpörni a szír kormányt, a hadsereg állítólag vegyi fegyvereket is bevetett a lázadók ellen. A harcokban eddig körülbelül 105 ezer civil veszítette életét. Az Amerikai Egyesül Államok beavatkozást sürget, míg más ENSZ-tagok nem akarnak közvetlenül beleszólni a vitába. Több mint kétmillióan hagyták már el szíriai otthonukat és kerestek máshol menedéket.
Ferenc pápa böjtöt és imanapot hirdetett meg 2013. szeptember 7-re a szíriai konfliktus miatt. Felhívása nemcsak a Katolikus egyházhoz, de minden keresztény és nem keresztény vallási közösséghez szólt, valamint mindazokhoz, akik a békére vágynak szerte a világon
„Törjön ki a világbéke! Soha többé háborút!" – idézte Ferenc pápa szavait Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök a szombati ökumenikus istentiszteleten. A békéért tartott különleges alkalmon jelen voltak a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa tagegyházainak képviselői, illetve a magyarországi kopt egyház vezetője is. Este fél nyolcra a Szent István-bazilika megtelt imádkozó emberekkel, akik azért jöttek, hogy bekapcsolódjanak az egész világot megmozgató böjt- és imanapba. Erdő Péter bíboros nem volt jelen személyesen az istentiszteleten, azonban felolvasták üzenetét, melyben kifejtette, milyen hatalmas ereje van a közös imádságnak és buzdította a keresztényeket, hogy ne hagyjanak fel a könyörgéssel.
„Nem csúcstalálkozóra jöttük, nem is egy politikai összejövetelre. Imádságra jöttünk" – ezekkel a szavakkal kezdte prédikációját Cserháti Ferenc katolikus püspök. Hangsúlyozta az imádság erejét, hiszen a béke elsősorban nem emberi erőlködés által, hanem az Isten munkájával valósul meg: Ő világítja meg a békére vezető utat, Ő ítéli meg a népeket, emberként nincs jogunk ítélkezni nemzetek felett. „Azonban az Atya nemcsak a béke vágyát oltotta teremtményeibe, hanem Krisztusban meghozta az utat a békére. Az újszövetség embereinek ez már nem csak egy utópia többé, hiszen Jézusban testvérek lehetünk" – hangsúlyozta, s a híveket arra buzdította, hogy a béke megteremtése mindannyiunk egyéni feladata azáltal, hogy mások javát szolgáljuk. „A krisztushívők egy álom hordozói, de nem álmodozók, hiszen nemcsak hirdetik a békét, de küzdenek is érte. Az a feladatunk, hogy elvigyük a szeretetet a gyűlöletbe."
A prédikációt követő könyörgésekben a különböző keresztény egyházak képviselői imádkoztak fennhangon. Többszáz keresztény kérte együtt Istent: hozzon reményt Szíriába és a háborús konfliktusokba, erősítse az árvákat és őrizze meg a kilátástalan helyzetbe jutott családokat. A közös könyörgések után mindenki az oltár elé vihette a mécsest, melyet az istentisztelet előtt kapott, ezzel is jelképezve fohászát Isten felé.
A záróének után egyszerre indult meg a tömeg az utcára. Az arra járók talán nem is érzékelték a különbséget a templom előtt tartott háborúellenes demonstráció és az ökumenikus istentisztelet résztvevői között, hiszen csak két tömeget láttak. Azonban a bazilikából kilépő emberek tele voltak imádsággal és küldetéssel: elvinni a békét a környezetükbe és imádkozni azokért, akiket személyesen nem érhetnek el.
Demján Eszter