Arjan Plaisier, aki az MRE novemberi zsinatán személyesen is részt vett, hangsúlyozta, hogy a PKN különösen a hollandiai református és evangélikus egyházakat egy szervezetbe tömörítő 2004. évi egyesülés óta kisebb hangsúlyt fektetett a más egyházakkal való vezetői szintű és szakmai együttműködésre, mint korábban és az ökumenikus együttműködést alapvetően nemzetközi szervezetek, különösen is a Református Egyházak Világközössége (REV) keretében gyakorolta. A főtitkár kiemelte a REV magyar alelnökséggel működő európai régiójának szerepét, amelynek elnöke Jan-Gerd Heetderks, a PKN lelkésze az egyeztetésen is részt vett.
A megbeszélésen a felek megegyeztek, hogy a jövőben a két- és többoldalú egyházközi kapcsolatoknak nagyobb figyelmet szentelnek, különös tekintettel a szakmai együttműködésre, amelyekben a két közösség kölcsönösen megerősödheti egymást az evangélium hirdetésének felelősségében a szekularizált társadalmakban. A tapasztalatcsere a tervek szerint kiterjed a misszió teológiai és gyakorlati kérdéseire, az ifjúsági munkára, kommunikációra és az egyház társadalmi szerepvállalásának kérdéseire. Ennek jegyében az MRE képviselői megbeszélést folytattak a PKN úgynevezett „kompetencia központjának" vezetőivel, akik az egyház négyévente megfogalmazott munkaprogramjáért, az aktuális társadalmi kérdések és az egyház és állam kapcsolatának teológiai és szakmai feldolgozásáért felelősek. A kompetenciacentrum munkatársai kiterjedt szakértői hálózatot koordinálnak és együttműködnek a PKN országos központjának irodavezetőivel, igazgatójával és az egyház főtitkárával közvetlenül is.
A megállapodás értelmében az MRE képviselői is meghívást kapnak a kiemelt szakmai konferenciákra, valamint külön eszmecsere indul az egyházreform teológiai és szervezeti kérdései kapcsán. Új kezdeményezésként Plaisier háromoldalú párbeszédsorozatot kezdeményezett a magyar és a cseh egyház részvételével, amelynek során a nyugat- és közép-európai társadalmakban zajló szekularizáció társadalmi hatásairól és az egyházak tanúságtételének és missziójának új lehetőségeiről egyeztetnek majd lelkészek és missziológusok.
Az egyeztetésen ugyancsak részt vett Jan Ouwehand, a holland egyház integráns részeként, de önálló szervezetként működő Református Missziói Szövetség (GZB) igazgatója. A holland egyház az utóbbi években a GZB-n keresztül támogatta az MRE szolgálatát, a tavaly júniusban megszűntetett, korábban a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) mellett működő Közép- és Kelet-európai Missziói Tanulmányi Intézetet fenntartásának biztosításával. A GZB igazgatója, aki az utóbbi hónapokban számos alkalommal járt Budapesten, hogy az MRE, a KRE és a Dunamelléki Egyházkerület vezetésével egyeztessen a missziói intézet sorsáról, megerősítette, hogy a jövőben is elkötelezettek a magyar reformátussággal való együttműködésben. A támogatás új formáiról később egyeztet a szervezet, a holland és a magyar egyház bevonásával.
Külügyi Iroda