A három napos találkozó során komoly vita alakult ki a Sao Paulo-i Nyilatkozat gyakorlati megvalósításával kapcsolatban, amelyet az Egyházak Világtanácsa (WCC), a Református Egyházak Világközössége (WCRC) és a Világmissziós Tanács közös nyilatkozatukként jelentetett meg Braziliában a tavalyi évben (A dokumentum pontos címe: Sao Paulo-i Nyilatkozat: Nemzetközi pénzügyi átalakulás az életet szolgáló gazdaságért). A nyilatkozat látható akciókra bíztat, így biztosítva a társadalmi integrációt, a nemek közti egyenlőséget és a környezetvédelmet, mindeközben egyértelmű határokat szab a nyerészkedésben, így segítve elő az „Életet szolgáló Gazdaság" megvalósulását.
„A pénzügyi rendszernek az emberekért kell működnie, és nem fordítva", mondta Barry Herman, a találkozó egyik résztvevője, a New York-i New School Nemzetközi Kapcsolatok Doktori programjának főmunkatársa. Herman kiemelte a pénzügyi tranzakciós adók ügyét, amelyet szükséges lenne a Sao Paolo-i Nyilatkozat szellemiségében a gyakorlatban megvalósítani. Herman más megoldást lát a pénzügyi források bővítésére: „Szükséges növelni az adókerülők adófizetését, akik igen nagy csoportot alkotnak, ezáltal a társadalom jelentős részét képezik." Az adóelkerülés nem a névtelen bürokrácia elleni cselekedet, hanem azok ellen a személyek ellen irányul, akiknek több adót kell fizetniük az adókerülők által okozott hiány miatt. Ennek következtében kevesebb és alacsonyabb minőségű közellátásban részesülnek.
Valós befektetések
Gerhard Wegner, a Német Protestáns Egyház (EKD) tagja arról a keresztény szemléletű megközelítésről beszélt, hogy miként segíthet a Sao Paulo-i Nyilatkozat az erkölcstelen gazdaság helyett az „igazságos gazdaság" megteremtésében. Az ökológiai katasztrófák előidézése az egyik legfőbb kihívás, amivel a közösségeknek szembe kell nézniük, éppen ezért Wegner szerint a globális környezeti igazságosság megvalósulásához szükség van egy „valós átalakulást eredményező befektetésre". A megfelelő mennyiségű tőke mozgósításához szükség van a pénzügyi piacok erkölcsi értelemben vett átalakulására, vagy ahogy a Sao Paulo-i Nyilatkozatban olvasható, „újrarendezésére". "Ehhez pedig változtatnunk kell az igazságos gazdaságról alkotott elképzelésünkön".- tette hozzá Wegner.
A nők számára pénzügyi szolgáltatásokat biztosító venezuelai Women's Development Bank (spanyolul Banmujer) elnöke, Nora Castenada, akit a néhai elnök, Hugo Chavez nevezett ki, kiemelte az igazságos gazdaság megvalósításáért tett törekvések női és férfi szempontjait, illetve azok fontosságát. „A nők gyakran élnek a szegénység küszöbén. A gazdasági igazságtalanságról beszélve, fontos a két nem szempontjainak összehangolása, és a Sao Paolo-i Nyilatkozatban kijelölt irányelv." Ezt az elvet próbáltuk mag alkalmazni a Banmujer programjában, melynek célja a nők mikrohitelekhez jutásának elősegítése. Ezzel a támogatással a nők is részesei lehetnek annak a folyamatnak, melynek célja, hogy véget vessen a szegénységnek, így jutva el egy etikus gazdasági rendszer megvalósulásához.
Castenada szerint a női hiteligényekkel foglalkozó projektjüknek hosszantartó hatása van a venezuelai társadalomra. Az országban a családok többsége igen nehéz körülmények között él, és ezeknek a családoknak az élén legtöbbször nő áll. Castenada szeretne együttműködni az egyházakkal a Sao Paulo-i Nyilatkozat gyakorlatba történő megvalósításában. Úgy véli, egy ilyen együttműködés megerősíti az egyházakat abban, hogy a szegények oldalán kell állniuk.
A találkozón Rogate Mshana, az Egyházak Világtanácsa PWE (Szegénység, Gazdagság és Ökológia) programjának felelőse ismertette az ökumenikus bizottság hatáskörét. „A bizottság az Egyházak Világtanácsa, a Református Egyházak Világközössége, a Lutheránus Világszövetség, és a Világmissziós Tanács felé tanácsadói jogkörrel rendelkezik a Sao Paolo-i Nyilatkozat javaslatainak megvalósításának folyamatában, így folytatva Joseph Stiglitz professzor elnökletével működő, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Rendszer Reformjáért felelős Bizottság értékes munkáját."
Olav Fykse Tveit, EVT főtitkár; Setri Nyomi, REV főtitkár, Ralston Deffenbaugh a Lutheránus Világszövetség főtitkára és Collin I. Cowan a Világmissziós Tanács főtitkára szintén jelen voltak a találkozón. Mindannyian értékelték az ökumenikus testület tagjainak elkötelezettségét, miszerint a testület kéri az ökumenikus szervezeteket, hogy reagáljanak az gazdasági igazságosság problémájára.
Külügyi Iroda
Fordította: Rózsa Nikolett
Forrás: Oikoumene.org