Az ENSZ menekültügyi főbiztosa több mint 1.2 millió szíriai menekültet regisztrált 2013-ban. Európában Svédországban és Németországban a legmagasabb a menekültek aránya, annak ellenére, hogy egyre nehezebb bejutni Európába menekültként. Az Európai Unió ugyanis fokozatosan szigorítja határainak ellenőrzését. Ennek következtében a menekültek és migránsok hatalmas kockázatokkal szembesülnek, és sokszor a nagyobb biztonság reményében embercsempészekhez fordulnak.
Az Egyházak Világtanácsa és az Európai Egyházak Konferenciájának egyesült delegációja 2012-ben Görögországba látogatott, abba az országba, mely a menekültek és menedékjogért folyamodók egyik legfontosabb belépési pontja az Európai Unióba. A görög menekültügyi rendszer ugyanakkor nem működik éppen zökkenőmentesen, számos problémával küzd. Ennek egyike, hogy magas a rasszista indíttatású erőszakos cselekedetek száma a migránsokkal és a menedékjogért folyamodókkal szemben.
Az Európai Egyházak Konferenciájának gyűlése 2009-ben, Lyonban egy közös emlékezésre és egy évente megtartandó egynapos imádkozásra szólította az egyházakat azokért az emberekért, akik meghaltak a méltóságteljes élet reményében az Európába vezető úton. Június 20. lett a nemzetközi menekült nap, melyet az elmúlt években számos egyház megtartott már. Ebben az évben június 16-án és 23-án, a 20-át megelőző és követő vasárnapon kívánnak közösen megemlékezni. Ennek részeként megismétlik felhívásukat, és közös imádságra szólítják az egyházakat szerte Európában.
A szervezők publikálták a közös imaalkalom szövegét, mely angolul és németül is elérhető.
Emlékezzünk közösen az ismert és ismeretlen személyekre, akik meghaltak az európai határoknál, és osztozzunk bánatukban imában.
Forrás:
Fordította: Kuzma Csilla