„Ahogy azért küzdünk, hogy a gazdasági válságot magunk mögött hagyjuk, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy egy másik válsággal is meg kell küzdenünk, az értékek és a bizalom válságával" – fogalmazott a találkozót követő nyilatkozatában Barroso, aki szerint Európa polgárait vissza kell helyezni az európai projekt középpontjába. Barroso világossá tette, hogy ebben a vallási közösségekre is számít.
„Mi az, ami egyénileg és közösen is Európához köt bennünket, európaiakat? Ezen a vallási és politikai vezetőknek is el kell gondolkodniuk, mert csak együtt, sok, néha ellentmondásos, de mindig gyümölcsöző vita árán, járulhatunk hozzá az európai projekt felépítéséhez" – fogalmazta meg ezzel kapcsolatos gondolatait Herman Van Rompuy, az Európai Tanács belga vezetője.
Surján László a találkozót követően közleményt adott ki, melyben ismerteti, hogy a vallási vezetők szerint Európának nem szabad elveszítenie kulturális és spirituális gyökereit. A KDNP-s politikus szerint a vallásos polgárok „nem látják erkölcsi értékeiket visszatükröződni az unió politikáiban", és ezért nem is csoda, ha hátat fordítanak az uniónak. Surján László közleményében arra az álláspontra helyezkedik, hogy a polgárok aktív részvétele nélkül Európa kiüresedik, s elveszíti lényegét.
„Bátorítjuk Európa polgárait, vallásos polgárait is, hogy aktívan vegyenek részt az európai parlamenti választási kampányban, majd a választásokon is, hogy az európai parlamenti képviselők az ő véleményüket, nézeteiket és értékeiket képviselhessék" – hangsúlyozta Surján László, az Európai Parlament magyar, kereszténydemokrata alelnöke.
A minden évben megrendezett uniós felekezetközi találkozó fő célja az volt, hogy felélénkítse a párbeszédet az európai polgárok és társadalmi szervezetek körében az unió jövőjéről, illetve azokról az alapvető az alapvető kollektív és egyéni jogokról, amelyek az európai állampolgársággal járnak – derül ki ez Európai Bizottság közleményéből.
MTI