„Imádságos szívvel emlékezünk meg azokról, akik életüket vesztették és legőszintébb együttérzésünket fejezzük ki az áldozatok családjainak." – áll a sajtóközleményben. „Nagyon megdöbbentett minket az Európa partjainál történt tragédia" – nyilatkozta Guy Liagre, a CEC főtitkára.
A katasztrófa arra emlékeztet minket a közlemény szerint, hogy ilyen esetek majdnem mindennaposak a térségben, miközben az olasz, máltai és görög parti őrség magára marad a mentőakciók során. A legújabb tragédiára reagálva, amely sokadik a sorban, Olaf Fykse Tveit, az EVT főtitkára „megújult szolidaritásra és elkötelezett tettekre, illetve kollektív európai válaszra" hívta a döntéshozókat. Az egyházi szervezetek egyben arra kérték az Európai Uniót, hogy a kutató- és mentőakciók során minden tőlük telhetőt tegyen meg, a tagországokat pedig hatékony és gyors támogatásra szólították fel, hogy ezzel vegyék elejét a további életáldozatoknak.
„Egy-egy tragédia komoly figyelmeztető jel arra, hogy a figyelmet a szegénység, szociális bizonytalanság és a menekültek hazájában zajló konfliktusok eredendő okának kezelésének kell szentelni" – tette hozzá Tveit. „Csak az Európába vezető legális és biztonságos eljutás veheti elejét a hasonló tragádiáknak." – nyilatkozta Doris Peschke, a CCME főtitkára. „Ennek része a menekültek harmadik országba való áttelepítése és a konfliktuszónából, például Szíriából vagy Eritreából érkező emberek vízumkötelességének feloldása. Biztonságos útvonalakra van szükség."
Külügyi Iroda
Forrás: oikumene.org