A két egyház már korábban elismerte egymás tevékenységét, és szervezeti felépítésében is sok területen mutatott hasonlóságot. Az új egyházi alkotmány biztosítja a református és evangélikus kisebbségek területi és nemzeti jogait; a hagyományok megőrzését; az egyeztetés lehetőségét; megőrzi a zsinati tanács határozatképességét; és lehetővé teszi a pénzügyek területén történő fokozatos közeledését.
A jórészt római katolikus Franciaország teljes népességéhez viszonyítva két kisebb egyházról beszélhetünk. A 250.000 aktív tagot számláló református és 22.000 tagot számláló evangélikus közösség az egyesüléssel arra számít, hogy megállíthatják az évek óta tartó tendenciát, mely a hívek számának évi 1%-os csökkenését eredményezi. „Ugyan érzékeny és nehéz feladat, de együtt képes lesz a közösség hűen teljesíteni a Jézus Krisztus által ránk bízott feladatot: Menjetek el az egész világra és hirdessétek az evangéliumot."
A májusi zsinaton beszédet mond Olav Fykse Tveit, az Egyházak Világtanácsának főtitkára, Metropolitan Ammanuel, az Európai Egyházak Konferenciájának elnöke, Philippe Barbarin, lyoni bíboros érsek, és Henriette Mbatchou, a Kameruni Evangélikus Egyház Nőszövetség elnöke. Az eseményen megjelenik a Taizei Közösség képviselete, a francia belügyminiszter és számos civil és egyházi, ökumenikus szervezet képviselője, Franciaországból és szerte a világból; kiemelve az egyesülés jelentőségét, és a jövőbeli együttműködés sikerességébe vetett reményét.
Forró Krisztina
Forrás: Eglise-protestante-unie.fr