Máté 5,9
Csatlakozván másokhoz, az Első Világháború kitörésének 100. évfordulójáról emlékezünk meg ez év augusztusában. A világháború kitörése fordulópontot jelentett mind az európai, mind a világtörténelemben. Több mint 16 millió emberi életet követelt és mindenki életére hatással volt. Mélyen fájlaljuk, hogy ilyen szörnyű árat kellett fizetni ahhoz, hogy az emberi kapcsolatok helyreálljanak Európában. Imádkozunk, hogy a saját generációnknak, illetve a jövő nemzedékének soha ne kelljen olyan szörnyű döntéshelyzettel szembenéznie, mint amikkel elődeinknek kellett.
100 év elteltével se feledjük, hogy mindannyian kapcsolódunk az Első Világháborúhoz, vagy családi történelmünk által vagy a helyi közösségek örökségén keresztül, mert a háború még ma is hatással van a társadalomra és a világra, amelyben élünk. Arra kérünk minden keresztyént Európa-szerte, hogy megemlékezéseink alkalmával emlékezzünk együtt azoknak az életére, akik kötelességtudóan éltek, harcoltak vagy ért véget az életük a háborúban. Emlékezzünk az otthon maradt és szenvedő gyászolók csendes helytállására és bátorságára. Egymás történetének megosztása szerte Európában lehetőséget nyújt beismerni azt a kollektív traumát, amelyet a háború okozott csaknem minden országban.
Emlékszünk, hogy az Első Világháború egy balkáni konfliktusból nőtte ki magát, részben az emberi tévedés, részben a bűnös rosszakarat és meggondolatlanság miatt. Beismerjük saját felelősségünket a háborúban és megbánást kell tanúsítanunk.
A kiújuló európai – és távolabbi konfliktusokkal egy időben, imádkozunk azokért, akik súlyos felelősséget vállalva, a közös béke és biztonság fenntartásáért küzdenek, valamint azokért, akik a homályos bizonytalanságban hoznak döntéseket. Hálát adunk a regionális –és nemzetközi intézményeknek, hogy jelenleg is segítenek a nemzetek közötti kapcsolatok rendezésében, de elismerjük, hogy azok továbbra sem tökéletes eszközei a béke megőrzésének és olyan folyamatos befektetésekre van szükségünk, amelyek segítenek megváltoztatni a jelenlegi konfliktusokat.
Ezúttal megújítjuk elköteleződésünket az Ökumenikus Chartában foglaltak kölcsönös kötelezettségei és felelősségvállalásai mellett: „Jézus Krisztus a kereszten kinyilatkoztatta számunkra szeretetét és a kiengesztelődés titkát; az ő követésében minden tőlünk telhetőt meg kívánunk tenni azért, hogy a még fennálló, egyházainkat elválasztó problémákat és akadályokat legyőzzük." Tudjuk, hogy a konfliktusokat megváltoztatni egy nagyon hosszú és kemény folyamat, de egyben mindig szükséges és fontos, azért hogy a Jézus Krisztus által hirdetett örömhír átadása megújult értelmet kapjon a mai világban.
Külügyi Iroda
Fordította: Szaszkó Ágnes