Az intézményt először általában a szenvedélybetegek hozzátartozói vagy barátai keresik fel. Miután kellő információhoz jutnak arról miben tud segíteni a Drogambulancia és ők mit tehetnek rokonuk érdekében, következő lépésben próbálják meggyőzni a szerhasználót arról, hogy szüksége van segítségre. A függők általában akkor keresik fel maguktól a rehabilitációs vagy előgondozó intézményeket, ha elterelésre vagy gyógyszerre van szükségük. Droghelyettesítő gyógyszert felírhatnak az addiktológiai járóbeteg-szakrendelésen is, de azt egy bizottságnak kell jóváhagynia. A Drogambulaincián a szerfogyasztónak állapotfelmérésen, orvosi vizsgálaton és pszichológiai beszélgetésen, konzultációkon kell részt venniük, valamint a két református rehabilitációs intézményhez - Ráckeresztúrra és Zsibrikre - irányított fiataloknál előgondozást is végeznek.
Czere-Ambrus Mária intézményi koordinátor arról is tájékoztatott, hogy szeptembertől újabb területeken indítanak prevenciós programokat. Egy dunaújvárosi alapítvány nyertes pályázata után felkérte a Drogambulanciát az új terület beindítására. Terveik között szerepel az iskolán kívüli tanulás, sportolási lehetőségek biztosítása, figyelemfelhívás és parti service. A legveszélyeztetettebb alkalmakra, például bulikra települnek ki a fiatalok közé standdal, hogy világítós karkötőket, vizet, szőlőcukrot és egyéb hasznos bulikellékeket osztogatva felhívják magukra a figyelmet, majd az érdeklődő fiataloknak tájékoztatást adjanak és segítséget nyújtsanak a szerhasználat megelőzésére vagy leküzdésére.
Az MRE Újváros Drogambulancia bemutatkozó ünnepségén Czibere Károly, a Szeretetszolgálati Iroda vezetője elmondta, hogy ez az új intézmény világosságot nyújt a helyi társadalomban, megvilágítja azt az utat, ami a szolgálatot hozza mindenki életébe, aki itt megfordul. És rávilágít Jézus Krisztusra, arra, aki a szabadulást hozza az itt megfordulók életében. „Látás, odafigyelés, bizonyságtétel nap, mint nap. Ezt a küldetést tölti be az intézmény" – hangsúlyozta az irodavezető.
Kleinné Németh Judit a dunaújvárosi Kábítószer Egyeztető Fórum szakmai vezetője arról számolt be, hogy szervezetük már 10 éve működik a városban és igyekeznek minél több pályázati forrást gyűjteni munkájukhoz, egyik ilyen pályázatuk eredménye a most bemutatkozó Drogambulancia.
A Drogambulancia testvérintézményeit Vitorné Erdős Eszter mutatta be. Az intézményvezető a holisztikus szemlélet szükségességét hangsúlyozta, majd felkérte a drogterápiás otthon már gyógyult lakóit műsoruk bemutatására és éneklésre. Ezeken a fiúkon látszott a legjobban, hogy mit tud adni egy intézmény és a Református Egyház a szenvedélybetegeknek: a szabadulás örömét és Jézus Krisztust. A bemutatkozó intézmény egy gyógyult szenvedélybeteg bizonyságtételével zárult, majd az alkalom résztvevői tüzetesen is megismerhették a Drogambulancia épületét. Az új református intézmény vezetői és munkatársai továbbra is szeretettel várják az érdeklődőket és azokat, akiknek szükségük van segítségre, tanácsadásra, konzultációra vagy akár személyesen bekapcsolódnának önkéntesként a segítségnyújtásba.
Gilicze Réka