Küldetésünk

Hírek

p8a5343-50af247b72

Belső csend adventben és azon túl

Az üveg túloldalán a város forgataga, bent kávégép és zene zaja, mindeközben pedig a csendről beszélgetünk… Ami mégis megvalósul, hiszen jelen vagyunk egymás számára – hasonlóan emlékeznek vissza egy fontos találkozásukra is beszélgetőtársaim, Ilosvai Dorottya Emese teológus, grafikus és Nyikos Anna pszichológus, coach. A csend jelentőségét, hiányának okait és Istennel megélhető valóságát fejtegettük, miközben a megoldáshoz úgy közelítettünk, hogy tudjuk, nekünk magunknak is vannak küzdelmeink e téren.

Tovább a cikkhez
Pusztai Gábor 2024 Hurta Hajnalka

Emberöltőkön át érkező németalföldi segítség a református végvárba

Hollandia protestáns egyházai nemcsak a nagy háborúk után, hanem egészen a rendszerváltásig szervezetten támogatták a magyarországi református gyülekezeteket és családokat Bibliával, ruhával, élelmiszerrel, pénzadománnyal. A nyolcvanas években felnőtt református lelkészgyerekek jól emlékeznek a színes cukordísszel megszórt kenyérre, a betűcsokira, amit nyugati, sárga rendszámos autókkal hoztak Magyarországra a hollandok, a vasfüggönyön túlra. Az adományozáskultúra a holland identitás része. Erről beszélgettünk Pusztai Gáborral, a Debreceni Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Néderlandisztikai Tanszékének oktatójával, a holland irodalom kutatójával.

Tovább a cikkhez

További hírek

A diabétesz elfogadásának útján

Nehéz, ám mégis sokakat érintő krónikus betegséggel él együtt az egyetemista Benedekffy Kálmán, aki kisgyermekkorától kezdve diabétesszel küzd. Kezdetben nehezen viselte a mindennapi korlátokat, később azonban megtanulta kezelni és elfogadni a betegségével járó problémákat. Ma inkább különlegesnek, mintsem betegnek érzi magát.

Elfogadás – ezt kérik a gyerekszemek

– Ha át tudunk lépni a saját társadalmi határainkon, akkor válunk igazán jutalmazottá. Nekem ez gyakran megadatik, keresem is a találkozást a szegregátumok világával – mondja Topolánszky Ákos. A református lelkipásztor egy albániai cigány telepen készített képeket, ezekből nyílt kiállítás. A fotók mögötti sorsokról, a kirekesztettség világáról beszélgettünk a Bethesda Gyermekkórház kórházlelkészével.

Mikor van karácsony?

A karácsony nem mozgó ünnep, nem függ a nap és a hold éppen aktuális mozgásától. A Gergely-naptár szerint minden évben december 24-én van szenteste, december 25-én és 26-án ünnepeljük karácsony első és második napját. Bár az ortodox egyház által használt Julián-naptárban tizenhárom nappal későbbre esnek ezek az ünnepek, ott is állandó a dátum: a szenteste mindig január 6-ára esik. Ez az információ köztudott és könnyen hozzáférhető: akit érdekel a keresztyénség egyik legnagyobb ünnepének időpontja, bármikor utánanézhet az interneten. Kállay G. Katalin írása a Reformátusok Lapjából.

Akik karácsonykor is dolgoznak

Amikor ezekben a napokban rápillantunk a karácsonyfára és közben önfeledten játszunk a gyerekeinkkel, unokáinkkal, akkor eszünkbe jutnak-e azok, akik az ünnepek idején is sokszor távol vannak a családjuktól, mert olyan a munkájuk? Ők azok, akik ilyenkor is ügyeleti szolgálatot teljesítenek. Lelkipásztorok, rendőrök, mentők, tűzoltók, orvosok és ápolók, vagy éppen a Református Telefonos és Internetes Lelkigondozás munkatársai.

További tartalmak

Videók és galériák

Események