Megnyitja kapuit a református fiatalok legnagyobb nyári találkozója, a Csillagpont fesztivál. A résztvevőket gazdag lelki és kulturális programkínálat várja, egyebek mellett reggeli és esti áhítatok, koncertek, kerekasztal-beszélgetések, kiscsoportos foglalkozások és közösségi műhelyek.
„Nem jövök haza időben…” „Ne szólj bele, mit veszek fel…” „Engem ez nem érdekel…” Felhúzott szemöldök. Ajtócsapódás. Visszaszólás. Furcsa ruhák, ismeretlen zenék és a mindent elsöprő mondat: „Ez az én életem, hagyj békén!” Ismerősek ezek a reakciók? A Rálátás újabb részében belevetjük magunkat abba a világba, ahol a szabályok feszülnek, a tekintély meginog és a fiatalok azt keresik: ki vagyok én valójában?
A Magyarországi Református Egyház Vakmissziója ezerötszáz látássérülttel áll kapcsolatban. Célja, hogy Isten Igéjét, szeretetét és vigasztalását tolmácsolja nekik. A látó embereknek is szerveznek szemléletformáló, érzékenyítő programokat, hogy jobban megismerhessék nem látó társaikat, az ő életüket. A vakmisszió munkatársai főként önkéntesek: ők mozdítják ki a rászorultakat az otthonukból, és találkozási lehetőségeket biztosítanak nekik nemcsak egymással, hanem Istennel is.
A generációk közötti kapcsolatra, a transzgenerációs sebek és áldások témájára fókuszál idén július 18. és 27. között a LéleKzet Református Udvar a Művészetek Völgye fesztiválon.
A magyar egészségügyi dolgozók körében riasztó mértékben terjednek a krónikus betegségek, köztük a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás és a depresszió. A Bethesda Gyermekkórház vezetésével dolgozták ki az Aktív kórházak programot, aminek az a célja, hogy rendszeres mozgással és tudatos életmóddal segítse a gyógyítókat saját egészségük megőrzésében.
A Magyar Kékkereszt Egyesület és a Református Iszákosmentő Misszió egy olyan gyógyító közösség, ahol az alkoholproblémákkal küzdők nemcsak józanságot, hanem hitet, reményt és új életcélt is találhatnak.
Június utolsó hétvégéjén rendezték meg az Együtt Egymásért Fesztivált a nyíregyházi állatparkban. A fogyatékossággal élő emberek és a református szociális intézmények közösségeinek találkozóját a Református Szeretetszolgálat szervezte. Az esemény házigazdája a nyíregyházi Magdaléneum volt, ahol már több mint nyolcvan éve segítik az ott dolgozók a fogyatékos lányokat, asszonyokat. Az intézmény vezetőjével, Pótorné Ács Ágnessel beszélgettünk a rendezvény múltjáról, jelenéről és legfőbb üzenetéről.
A református egyház idei tematikus éve a fiatalokra koncentrál. Az ifjúság szolgálatának évének legnagyobb közösségi eseménye a Csillagpont, de egész évben pályázatokkal, óravázlatokkal és tábori tematikával támogatják, segítik a gyülekezeteket, illetve az ifivezetőket. Két új műsor is indult a Magyarországi Református Egyház felületein: a fiatalok személyes bizonyságtételeiről szól a Felfelé című sorozat, míg a szülőknek, nevelőknek, ifivezetőknek a Rálátás című műsor ad iránymutatást kényes kérdésekben. Szeptemberben, az ifjúság szolgálatának vasárnapján a fiatalokon keresztül szólalhat majd meg Isten üzenete: országszerte nemcsak hívekként, hanem szolgálókként is bekapcsolódnak a gyülekezeti életbe.
Istennel mint a legjobb barátommal beszélgetni? Ez lehetséges? Csak így? A most következő Felfelé-videóban Kiss Odett tesz bizonyságot arról, hogyan lett bensőséges kapcsolata Istennel, és hogyan tud megerősítővé válni az, ha emlékezteti magát Isten nagy tetteire az életében.
A tábori lelkész nem csupán igehirdető, hanem bajtárs: egyenruhát húz, lövészetre megy, sárban, fagyban is jelen van a katonák mindennapjaiban. Mészáros László protestáns tábori püspök szerint csak az vállalhatja ezt a szolgálatot, akit belső, Istentől jövő elhívás mozgat. A hit ereje ugyanis itt nem elvont vallási téma, hanem olyan lelki „fegyverzet”, amely segít feldolgozni a bevetések és a kényszerű távollétek terheit, és gyakran szó szerint életet ment.
Idén is ezreket várnak Zánkára, a Magyarországi Református Egyház istenközpontú fesztiváljára. A Csillagpontot kétévente szervezik meg, hogy így biztosítsanak lelki feltöltődést a fiataloknak, akik több mint százötven program közül választhatnak a rendezvény hat napja alatt.
Pár hét, és itt az év egyik legnagyobb szabású református rendezvénye, a Csillagpont. Közép-Európa legtöbb fiatalt megmozgató keresztyén fesztiválja korszerű csomagolásban közvetíti az evangélium évezredes üzenetét egyházunk felnövekvő generációinak. A szervezés kulisszái mögé Nagy Ilona Henrietta főkoordinátor és Mező István Mózes, a Zsinati Hivatal vezetője engedett bepillantást, akiket a református identitás erősítéséről, a tinédzserek elérésének nehézségeiről és a fesztivállal kapcsolatos tévhitekről is kérdeztünk.
A Református Fiatalok Szövetsége harmincöt éve hívja magához a fiatalokat, hogy a hit, a közösség és a szolgálat által újra és újra találkozhassanak Isten megújító erejével. Az ifjúság szolgálatának évében a lelki megerősödés, a fiatalok közösségben és gyülekezetekben való növekedése áll a középpontban. A szervezet igazgatójával, Harmathy Balázzsal beszélgettünk arról, mit jelent ma fiatalként a református egyház tagjának lenni, miben segítenek ők és milyen lelki útravalóra tesznek szert Isten szolgálatában.
Napjaink gyakran emlegetett kifejezése a kiégés, amelyet a legtöbb esetben a munkahelyi túlterheltséggel hozunk összefüggésbe. Lelki fáradtságot azonban más tényezők is okozhatnak, így nem csak a dolgozó felnőtteket érinti a kérdés, egyre több fiatal is küzd lelki nehézségekkel. Milyen válaszokat ad erre a Szentírás, és hogyan lehet a hitben gyógyulást találni? Závodi Zsuzsanna lelkipásztorral, mentálhigiénés szakemberrel, házasság és család-lelkigondozóval, a Veszprém-Kálvin Parki Református Egyházközség lelkipásztorával beszélgettünk.
Snüssz, nikotintabletta, alkohol, herbál, Elf bar – manapság egyre szélesebb a könnyebben hozzáférhető szerek tárháza. Milyen függőségekkel találkozunk a mai tizenévesek körében? A Rálátás tizedik epizódjában ezt a témát járjuk körül.
Több témával, köztük önismereti tárgyúakkal segíti a nyári táborokat egyházunk zsinati hivatalának ifjúsági osztálya. A kidolgozott segédanyagban öt olyan bibliai szereplő történetét ismerhetik meg a részt vevő fiatalok, akiknek az életében Isten nagy terve megmutatkozik. Mindegyik történet kapcsolódik egy-egy önismereti kérdéskörhöz. A fiatalok a Szentírás mellett arról tanulhatnak, hogy kik vagyunk, Istennek mi lehet a szándéka az életünkkel, hogyan akar formálni bennünket, illetve hogyan kamatoztathatjuk az ajándékainkat.
A Csillagpont fesztivál egyik legfontosabb lelki terét a kiscsoportos beszélgetések adják, ahol a résztvevők őszintén megoszthatják gondolataikat, kérdéseiket, küzdelmeiket. Vas Gabriellának egyszerre kihívás és szívügye a csoportvezetői szolgálat. Interjúnkban egyebek mellett arról kérdeztük, hogyan lehet bizalmi légkört teremteni, miként éli meg a felelősséget, és mit tanult az elmúlt évek során a fiatalokkal való közös útról.
A református lelkiségre és élménypedagógiára épülő Bárka táborba immár nyolcadik éve érkeznek az ország különböző pontjairól olyan gyermekek, akik az élet különböző területein hiányt tapasztalnak, legyen az anyagi, érzelmi vagy közösségi eredetű. A táborban a kikapcsolódás mellett a gyermekek találkoznak Isten szeretetével, biztonságos, szeretetteljes közegben fedezhetik fel saját értékeiket. Az idei tematika az Istenben való bizalomra fókuszál, a „Van kiben bíznunk” hívómondat kíséri végig a turnusokat. Pálfalvi J. Violával, a Bárka tábor vezető lelkipásztorával beszélgettünk.
Miért van szüksége egyházunknak stratégiára? Érdemes-e egyházvezetői ciklus vége felé is elkezdeni ezt a hosszú távú munkát? Győri-Daniné Tóth Anett és Varga Emese lelkipásztorokat kérdeztük, akik a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálatának egyházstratégiai munkacsoportja kérdéseivel és céljaival indultak országjáró körútra.