A szorongás leggyakoribb kiváltó oka a biztonságérzet csökkenése – állítja Kuna-Várhelyi Gábor pszichológus a Világ/nézet legfrissebb adásában. A műsorban a szorongás tüneteiről és kezelési lehetőségeiről is szó esik, valamint kiderül az, hogy a társas támogatás hiánya súlyosbíthatja a szorongást. Ezért, hangsúlyozza a szakember, fontosak a megtartó közösségek a szorongás és a félelmek leküzdésében.
Az utóbbi időben egyre több nyomorúság történt velünk, akár egyéni, akár társadalmi vagy globális szinten. Azt is mondhatnánk, hogy beléptünk a szorongások korába, amely már nemcsak egy-egy társadalmi réteget, hanem összességében talán az emberiséget jellemzi – vezette be a témát a műsor elején Molnár Ambrus lelkipásztor.
Kuna-Várhelyi Gábor pszichológus igyekezett tisztázni, mi a különbség a félelem és a szorongás között. Kifejtette, hogy léteznek olyan érzések, amelyeket a hétköznapi nyelvben a szorongás szinonimájaként használunk, mint például a stressz, az aggodalom, a frusztráció. Olyan érzések, amelyek valóban hasonlítanak a szorongáshoz, tartós, nehezen enyhíthető vagy annak tűnő testi-lelki szenvedést okoznak, befolyásolják a gondolkodásunkat, a viselkedésünket. Amennyiben megpróbáljuk ezeket megkülönböztetni, akkor a félelem, az aggodalom, a frusztráció esetében előbb-utóbb nyilvánvalóvá válik, hogy a közvetlen környezetünkben létezik valami reális vagy számunkra reálisnak tűnő ok, amitől félünk, ami miatt aggódunk, ami miatt frusztrálttá válunk. A szorongás ehhez képest annyiban különbözik, hogy ez egy olyan, tartósan fennálló – egyébként hasonlóan kellemetlen, megterhelő hatásokkal bíró – feszültségi állapot, amely esetében sokszor egyáltalán nem nyilvánvaló a kiváltó ok. Hogyha körülnézünk a közvetlen fizikai környezetünkben, nincs olyan veszélyforrás, amitől félnünk kellene. Nincs olyan potenciális károsító tényező, ami miatt a szó hagyományos értelmében aggódnunk kellene, mégis van bennünk egy nehezen enyhíthető, hosszan fennálló feszültség. Az adásból kiderül továbbá, hogy a szorongás, bár nehezen megfogható, de nyilvánvalóan van oka, nem önmagában álló jelenség. Ez lehet például egy alapvető emberi igény, amit szeretnénk életünk minden pillanatában megélni, ez pedig a biztonság. A szorongásnak legtöbbször az az alapja, hogy kimondva-kimondatlanul úgy érzékeljük, a biztonság iránti vágyunk nem teljesül.
A műsorban még szó esik a szorongás tüneteiről és kezelési lehetőségeiről, és kiderül az is, hogy a társas támogatás hiánya súlyosbíthatja a szorongást. A szakember szerint ezért különösen fontos a megtartó közösségek szerepe a szorongás és a félelmek leküzdésében.