A kétnapos emlékünnep során gazdag programban vettek részt a nagybánhegyesiek és a településre látogatók. Szeptember 29-én orgonazenés áhítattal nyitották meg a jubileumi ünnepséget. Az evangélikus templomban Alföldi Csaba orgonaművész protestáns dallamokból összeállított repertoárja szólalt meg. A reformáció korabeli dallamok között felcsendült a 146. genfi zsoltár és az Erős vár a mi Istenünk Luther-korál egy-egy variánsa is. Az orgonaesten tartott igehirdetésében Molnár Virág felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy korunkban mennyiféle módon keressük a lelki békét, miközben az igazi megoldást Jézus Krisztus jelenti.
Az ünnepség második napján a Palinta Társulat zenés gyerekműsora mutatta be kicsiknek és nagyoknak egyaránt, hogyan lett Lutherből szerzetes, majd katolikus papból egyházának legfőbb kritikusa. A nagybányhegyesi szlovák gyökerű evangélikusok a gyülekezeti házban szlovák nyelvű áhítaton vehettek részt, míg a nap középpontjában a közös úrvacsorás istentisztelet állt, amelyen Katona Gyula református esperes igei szolgálatát hallgathatták meg, melyben a Biblia mint mindennapjaink elsőszámú zsinórmértékének fontosságára hívta fel a lelkipásztor az egybegyűltek figyelmét.
Az istentiszteletet követően a lutheránus templom előterében reformációi emléktáblát lepleztek le, majd a református imaház udvarán kopjafát avattak. Ez utóbbi nemcsak a reformáció 500. jubileumára, hanem a magyar lakosság Felvidékről való áttelepítésének 70. évfordulójára is emlékeztet. Az ünnepi együttlét szeretetvendégséggel és Eric Till rendező Luther-filmjének vetítésével zárult.
László Jenő Csaba
Szerkesztette: Szoták Orsolya