A Dunamelléki Református Egyházkerület egyházművészeti gyűjteményét 1967-ben alapították, múzeumként 1983 óta működik a kecskeméti Ókollégiumban, a helyi reformátusok régebbi iskolaépületében. Ennek boltíves pincéjében most 70 négyzetméter alapterületű, 30 fő befogadására alkalmas oktatóteret, tágas tanulmányi raktárt és két darab digitális tartalmakhoz való hozzáférést biztosító, internetcsatlakozással rendelkező informatikai pontot alakítottak ki.
A raktárban a liturgikus tárgyak – kelyhek, bortartó kannák, kenyértartó tányérok, keresztelő edények – tekinthetők meg. Ezekről egy kódrendszer alapján a látogatók helyben további információkat kaphatnak. Megtudhatják például, hogy honnan származik az adott tárgy, miből készült, mire használták és művészettörténeti szempontból hova sorolható be. A foglalkoztató tér tervezésekor az volt a cél, hogy az érdeklődők, diákok ne csak üljenek és előadásokat hallgassanak, hanem ténylegesen alkothassanak. Az így létrejött kis ötvösműhely vezetésére az ismert szakembert, Ötvös Nagy Ferencet kérték fel. Egyszerre hat ember tud dolgozni a műhelyben, amely már meg is kezdte működését. Emellett önkormányzati pályázati támogatással a 450 éves múlttal rendelkező református iskola környezete is megújult.
A csütörtöki ünnepélyes átadáson részt vett Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, Hegedűs Béla esperes, a Dunamelléki Református Egyházkerület megbízott főjegyzője és Szemereyné Pataki Klaudia polgármester is. Hoppál Péter példaértékűnek nevezte, hogy a Kollégium, az egyházközség, valamint az egyházkerület összefogva meg kívánja mutatni azt, hogy mit is jelent az országnak a magyar reformátusok által 500 esztendő alatt létrehozott kulturális érték és örökség.
A kormány és az egyházak között, 2014-ben megkötött egyezmény értelmében az egyházi muzeális és közművelődési intézmények 2,85 milliárd forint állami támogatásban részesülnek évente. A támogatás 29,5 százalékát, azaz mintegy 840 millió forintot a Magyarországi Református Egyház kapja.
Forrás: baon.hu – MTI