2023 szeptemberének első napjaiban, amikor sok évtizede hagyományos „régi magyaros” konferenciánkon sok egyházi témájú előadás is elhangzott, még egyetlen kósza hírt sem hallhattunk arról, hogy a méltán nevezetes iskolavárosban, a magyar puritanizmus fővárosában a hittudományi főiskola február első napjától már egyetemként fog működni. Egy bizonyos: az 1531-ben alapított Sárospataki Református Kollégium, amelyet Vas István Cambridge-i elégia című, jelentős versében egy angliai útja során méltán hasonlított Cambridge-hez, a XVII. századi magyar református deákok, Medgyesi Pál és társai szeretett „Kémhidájá”-hoz. Mert ezt a kedves magyarítást találták ki hosszabb-rövidebb ottani tanulmányaik idején, mintegy honosítva az eleinte idegen környezetet és nyelvet. De közülünk sokakat – Patak esetében – még honosítani sem kell, olyan otthont és otthonosságot nyújt ez a város a Kollégiumtól a Rákóczivárig, a Bodrog partjától a könyvtárig és a levéltárig. Aligha véletlen, hogy a sárospataki barátaink jóvoltából megjelent, A bokályos házban című hatodik verseskötetemben, s azon túl is, ezt a minden megpróbáltatást kibíró szellemi és lelki fellegvárat „szülőföldemmé áhított városom”-nak neveztem, s annak tartom és érzem ma is. Számtalan ottani tudományos és baráti találkozás, a Rákóczi Múzeumnak végzett munkák és könyvpremierek, ottani családi nyaralások nem halványuló emlékével.
Ami pedig az írásom elején említett szeptemberi tudományos napjainkat illeti, arról őrzök egy emléket, amely formájában csupán egy kedves újszülött, de valójában akár már a mostani egyetemmé válás lehetőségét is megelőlegezi. Sárospataki szállásunk faborításos mennyezetén ugyanis, pontosan ottlétünk második napján, észrevettem egy, a fa erezetéből csak jelzésszerű finomsággal kibontakozó babafigurát, egy „kisdedet”, olyan szorosan bepólyázva, ahogyan ez a pataki vár úrnőjének, Lorántffy Zsuzsannának ifjú anyai éveiben szokásban volt.
A későbbi időkben egy ilyen, szülői óvatosságból és gyakran a kezdetleges fűtés miatt „bábuvá kötözött” kis figura legfeljebb a mézeskalácsosok boltjaiban, sátraiban kerülhetett a szemünk elé, feldíszített mézesbábok formájában... Szeretném most a Sárospataki Református Hittudományi Egyetemet hűséges szeretettel, jövőjük iránti nagy bizalommal és ennek a mennyezeti kisdednek a fotójával, valamint a látványa nyomán született versemmel köszönteni!
Pataki látomás
Akár maga Lorántffy Zsuzsanna is így, vagy legalábbis ilyen mézesbáb-forma pólyában ringathatta fiúmagzatait.
De ez a szunnyadni készülő újszülöttet formázó figura, itt, ágyam fölött, a famennyezeten, minden, csak nem történelem.
Sokkal inkább a természet véletlenül, a fűrész nyomán képpé bomlott, ajándék csodája, hogy beleálmodhattam ezt a sosemvolt babát ebbe az egyre-kopárodó világba.
Sőt, hajszál híján altatódalt dünnyögtem neki, hogy úgy érezzem, s érezze úgy Ő is odafenn, hogy a közelemben tanyázik egy dajkálható, aprócska Valaki ezen az átlényegült darabka mennyezeten.
A cikket elolvashatják a Reformátusok Lapjában is, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!