Keresztyén–zsidó imaórát tartottak vasárnap, az ökumenikus imahét utolsó napján Budapesten, az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban. A szertartást Erdő Péter bíboros, prímás és Frölich Róbert főrabbi vezette, Balog Zoltán és Steinbach József református püspökök imával szolgáltak az eseményen.
XVI. Benedek pápa felhívására 2012 óta minden évben összegyűlnek keresztyének és zsidók együtt imádkozni az Avilai Nagy Szent Teréz-templomban. Horváth Zoltán plébános kiemelte, hogy idén különösen is fohászkodnak a békéért.
Erdő Péter bíboros Mózes ötödik könyvéből olvasta fel a 15. fejezet 9–11. verseit, majd ez alapján arról beszélt, hogy a szegénység olyan állapot, amelyben az embernek hiányzik valami abból, amire szüksége van, ez azonban egyszersmind természetes hajtóerő is volt a történelemben. A bíboros szerint a szegénység és más csapások indítottak minket arra, hogy olyan közösségeket alkottunk, amelyek lehetővé tették a javak bőségét, és legyőzték az újabb és újabb nehézségeket, katasztrófákat. Figyelmeztetett, hogy a szegénység újra megjelenhet csapások következményeként is, de az ember is okozhatja azt háborúkkal és társadalmi igazságtalanságokkal.
– A Szentírás útmutatása szerint segíteni kell a szegényeket, és Isten számára kedves az emberek összetartása – mondta Erdő Péter. – A közösségen belül anyagilag is támogatni kell egymást, de a segítő szeretetnek időnként a közösség határain túlra is ki kell terjednie – jelentette ki a bíboros, majd kiemelte, hogy ma különösen is időszerű, hogy összetartó közösségeket alkossunk, mert olyan világban élünk, ahol hívő embernek lenni sokszor azt jelenti, hogy a kisebbséghez tartozunk. – Isten is egyszerre tekint ránk személyesen és közösségként. Az ő népének, az ő családjának tudjuk magunkat – mondta Erdő Péter bíboros, prímás.
Frölich Róbert főrabbi a tíz csapás történetének kezdetét idézte fel. – Azt mondják erről a részről, hogy Isten büntetését írja le, de van más olvasata is ezeknek a történéseknek. Két világnézet, két személyiség küzdelme ez: Isten szerény, a hatalomról lemondó, pásztorként élő embere és a magát istennek képzelő ember párharca a tíz csapás. A tanulság pedig az, hogy a szelíd, másokért élő ember küzdelme életet, szabadságot hoz, aki azonban nem törődik a rábízottakkal, csak önnön hatalmával, az pusztulásra van ítélve és halált hoz – mondta a főrabbi, majd így zárta beszédét: – Adja az Isten, hogy a mindennapjainkban Mózesek tudjunk lenni, és ne fáraók.
Az igehirdetéseket követően a testvéregyházak képviselői mondtak imádságot: Balog Zoltán református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke; Lackner Pál nyugalmazott evangélikus tábori püspök; Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) elnöke; Jaczkó Sándor görögkatolikus érseki helynök, parókus; Papp János, a baptista egyház elnöke; Khaled. A. László metodista szuperintendens; Kriza János, a Magyarországi Unitárius Egyház püspöki helynöke; Ócsai Tamás, a Hetednapi Adventista Egyház elnöke; Fischl Vilmos evangélikus lelkész, a MEÖT főtitkára.
Balog Zoltán püspök, a Zsinat lelkészi elnöke így imádkozott: – Teremtő Istenünk, köszönjük neked Ézsaiás (Jesája) és Jeremiás (Jirmijahu) próféták örökségét, hogy az ő üzenetük bűnről, bűnhődésről és szabadításról benne lehet nemzeti imádságunkban. Add, hogy ezt a prófétai örökséget megbecsüljük, és úgy tekintsünk rá, mint ami összeköti a Biblia első felének a népét az Újszövetség népeivel!
Steinbach József püspök, a MEÖT elnöke így imádkozott: – Kegyelmes és szerető Istenünk! Nyisd meg szemünket, hogy megláthassuk azt a küldetést, amelyben minden, Istenben hívő testvérünkkel osztozunk, hogy országod igazságát és szerető jóságát tanítsuk a világban! Tégy késszé az áldozathozatalra, amikor ingyenes kegyelmedről teszünk bizonyságot! Hallgass meg, Urunk!
Az imaórán a Dohány utcai zsinagógából Rudas Dániel kántor, Ferenczi Eszter orgonaművész és az Imperfectum együttes adta a zenei szolgálatot.