Családbarát Munkahely díjat vehetett át a Magyarországi Református Egyház (MRE) Zsinati Hivatala és a Debrecen-Kerekestelepi Református Egyházközség. A kormány azokat a vállalatokat, költségvetési szervezeteket és egyházi intézményeket jutalmazza az elismeréssel, amelyek erősítik a munka és a családi élet közötti minőségi kapcsolat megteremtését. A díjazottaknak a Szépművészeti Múzeumban ünnepélyes keretek között adták át az okleveleket.
Az MRE Zsinati Hivatalától Mező István Mózes hivatalvezető vette át az elismerést. Az indoklás szerint a szervezet felismerte a család és a munkahely egyensúlyának fontosságát és több családbarát intézkedést is bevezetett: munkaidőkedvezmény, távmunka, kapcsolattartás a gyeden lévőkkel, üdülési lehetőség biztosítása. Az egyház márciusban nyújtotta be az „Egységben járunk” – Családbarát munkahely elnevezésű pályázatot, amelyen kétmillió forint támogatást nyert a Kulturális és Innovációs Minisztérium által meghirdetett elismeréssel. Mező István Mózes portálunk kérdésére elmondta, hogy Jézus mennybemenetele után az első keresztyén közösség egyik legfontosabb ismérve volt, hogy a tagjai tiszta szívből szerették egymást, nem fordulhatott elő, hogy közülük valaki nélkülözzön, hiányt szenvedjen. A Zsinati Hivatalban fontos törekvés, hogy Krisztus szeretetét mutassák fel a kollégáiknak. Az egyháznál a családbarát munkahely cím gyökere a hitbéli meggyőződésből fakad. Bár nem ezt díjazzák, mégis fontosnak nevezte, hogy minden hétfőn közös imádsággal, áhítattal kezdődik a munkahét.
A hivatalvezető szerint számos felmérés bizonyította, hogy a tisztességes fizetés csak az egyik eleme ennek. Fontosabbnak tartja az értelmes munka lehetőségét: hogy a munkatársak tudják, jó célokért dolgoznak nap mint nap. A munka és magánélet egyensúlya szintén segíti a harmonikus munkavégzést. Az egyház vezetősége lehetőségei szerint mindent megtesz, hogy jó munkafeltételeket biztosítson a dolgozóknak. Keresztyénként az egyik legfontosabb értéknek tartják a családot, támogatják a gyermekvállalást, segítik a kismamákat. A gyermekszületési támogatást a korábbinak a duplájára emelték. A tanév elején iskolakezdési és tankönyv-hozzájárulást igényelhetnek a munkatársak. Azoknak a szülőknek, akik SNI-s gyermeket nevelnek, biztosítják a rugalmas munkavégzést, a kismamáknak pedig lehetővé teszik, hogy otthonról dolgozzanak. A MRE Zsinati Hivatala évek óta lehetőséget nyújt a pihenésre a balatonszárszói református üdülőben. A lelki egészség mellett a testi egészség védelmére is figyelmet fordítanak. A református Bethesda-kórházban a munkatársak és gyermekeik évente szűrővizsgálaton vehetnek részt, amelynek költségeit a munkáltató állja. – Hálásak vagyunk, hogy törekvéseinkre felfigyelt a világi közeg is: megtisztelő, hogy a református egyház kaphatta meg idén ezt az elismerést – fűzte hozzá. A díjjal járó pénzbeli támogatást a családos rendezvények lebonyolítására fordítja az egyház.
A Debrecen-Kerekestelepi Református Egyházközség is Családbarát Munkahely díjat vehetett át. Széles Csongor, a gyülekezet lelkipásztora a Reformatus.hu kérdésére elmondta: először három évvel ezelőtt pályáztak sikeresen az elismerésre. Fontosnak tartották, hogy a gyermeket nevelő munkatársaik számára segítséget nyújtsanak, évközbeni és nyári programokkal, ügyelettel, ezzel is erősítve a gyülekezet és a családok kapcsolatát. Az elmúlt években kialakítottak egy baba-mama szobát, amelynek költségét ebből a pályázatból fedezték, eszközök beszerzését tudták finanszírozni, valamint a gyülekezet udvara is ebből a forrásból szépült meg. A lelkipásztor hozzáfűzte: a mostani nyertes pályázatnak köszönhetően nyári gyermektáborokat, illetve tréningeket, gyülekezeti, családoknak szóló rendezvényeket tudnak megvalósítani.
Molnár Nikolett, a kerekestelepi gyülekezet szociális intézményvezetője hozzáfűzte: minden programjuk a közösség ötleteire épül. Véleménye szerint megkerülhetetlen a családok bevonása a munkahelyek közösségébe, ezzel is erősíteni szeretnék a munkáltató és a munkavállalók kapcsolatát. Egyrészről azért, hogy meglegyenek azok az információk, amelyek nélkülözhetetlenek egy munkáltató számára, másrészt a munkatársaik megfelelő támogatásáért a hétköznapokban, hogy munkájukat a lehető legteljesebben el tudják látni olyan lelkülettel, amely egy református egyházközség életében szükséges. Kiemelte még: több munkavállalójuk a gyülekezet tagja, illetve presbitere, ők is lelkesen vesznek részt az elképzeléseik megvalósításában, amiért nagyon hálásak.
Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár ünnepi köszöntőjében örömtelinek nevezte azokat az értékes ötleteket, amelyek megvalósulhatnak az erre szánt forrásból. A politikus kitért arra, hogy az idei nyertesekkel együtt 536-ra emelkedett azoknak a cégeknek, költségvetési, civil és egyházi szervezeteknek a száma, amelyek elkötelezett munkájukkal kiérdemelték az elismerést. Hornung Ágnes szerint a munkahely és a magánélet közötti egyensúly megteremtése hozzájárul a szülők és nagyszülők mozgásterének növeléséhez, hétköznapjaik stresszmentesebb megéléséhez és biztonságérzetük növeléséhez. Ehhez a programhoz partnerekre van szükség, akik munkáltatóként, kis-, közép és nagyvállalatként, költségvetési vagy egyházi szervezetként azonosulni tudnak a családbarát filozófiával. Megfogalmazása szerint a pályázat egyszerre díjazza és ismeri el a munkahelyen már létező és a tervezett családbarát intézkedéseket és fejlesztéseket. A pályázat hozományának nevezte azt is, hogy a családbarát működés jelentős előnyt biztosíthat a képzett munkavállalókért folytatott versenyben. Arra biztatta a nyerteseket, hogy a jövőben is őrizzék meg a családbarát szemléletet, amely megkönnyíti a dolgozók számára a magánélet és munkahelyi kötelezettségek összehangolását.
Az eseményen a díjakat Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár adta át a több mint ötven nyertesnek.