A demokrácia és a gyarapodás közös kihívás mindenki számára, melynek megvalósításában az Európai Unió együtt kíván működni az egyházakkal is. Erről az együttműködésről lesz szó az Európai Unió intézményei és az európai vallási vezetők május 30-i brüsszeli találkozóján, melyen részt vesz Dr. Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke is.
A tárgyalások középpontjában azok az értékek állnak, melyek lehetővé teszik és erősítik a demokráciát és a társadalmak kiegyensúlyozott, részvételen alapuló működését Európában éppúgy, mint a világban. Kérdés, hogyan működhetnek együtt az Európai Unió intézményei és az európai egyházak ezen értékek megvalósításában, valamint hogy hogyan járulhat hozzá Európa a világ más tájain a demokrácia és az emberi jogok védelméhez. A gazdasági válság, mely súlyos terhet rótt az európai országokra is, valamint az arab világban végbemenő folyamatok, a közelmúltban kibontakozó politikai események különösen aktuálissá teszik ezeket a kérdéseket.
A találkozón részt vesz az EU részéről Jose Manuel Baroso, az Európai Bizottság elnöke, Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, Herman van Rompuy, az Európai Unió Tanácsának elnöke, Catherine Ashton, az Európai Külügyi Szolgálat vezetője, valamint az Európai Bizottság több tagja. A 25 vallási és egyházi vezető között jelen lesz többek között Emmanuel francia metropolita, az Európai Egyházak Konferenciája elnöke, Hilarion orosz metropolita, Nikolaus Schneider, német evangélikus egyházelnök, valamint zsidó és muszlim vallási vezetők. Magyarországról Dr. Bölcskei Gusztáv református püspök és Erdő Péter bíboros kapott meghívást a tanácskozásra.
Az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elnökeinek csúcstalálkozójára a legjelentősebb európai vallások vezetőivel minden esztendőben sor kerül. A tárgyalások keretét a Lisszaboni Szerződés 17. cikkelye adja, melyben az EU az egyházakkal való nyílt, átlátható és rendszeres tanácskozás mellett kötelezte el magát. A 2010-es találkozón az egyházak szerepét és lehetőségeit vitatták meg a szegénység elleni küzdelemben.
Az Európai Unió Tanácsa soros elnöki tisztét 2011. első felében betöltő magyar kormány idén januárban találkozott a magyarországi egyházak vezetőivel. Orbán Viktor miniszterelnök üdvözölte az egyházak szándékát, hogy hozzájáruljanak a magyar soros EU-elnökség sikeréhez. A Magyarországi Református Egyház honlapot indított, melyen nyomon követhetők az EU-elnökséghez kapcsolódó események, valamint az egyház számára kiemelten fontos témákhoz kapcsolódó kezdeményezések, elsősorban az EU és az egyházak, a kelet-közép-európai kulturális kérdések és a cigányság missziói gondozása területén.