Balog Zoltán a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke is részt vett a felújított Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga átadásán csütörtökön. Frölich Róbert országos főrabbi szerint az épület legfőbb funkciója, hogy „kapocs legyen a föld és az ég között, hogy összekösse az anyagi világot, amelyben élünk, azzal a spirituális világgal, amelyik bennünk él”.
Átadták Budapesten a teljeskörűen felújított Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát csütörtök délután. Az 1872-ben fölavatott, a második világháború óta romos épületet négy év alatt, a kormány 3,2 milliárdos támogatásával újították fel. Az ünnepségen részt vett Balog Zoltán református püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek és Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke is.
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter köszöntőjében azt kívánta, hogy a magyarországi zsidó közösségek ne csak szabadon és biztonságban élhessenek Magyarországon, hanem virágoztassák fel újra azt a vallási és kulturális hagyományt, mely a holokauszt tragédiája előtt része volt Budapest és az ország kulturális gazdagságának. A miniszter kiemelte, büszkék arra is, hogy a közösség tagjai szabadon ünnepelhetnek az ország közterein, vállalhatják hitüket és kultúrájukat, és testvéri kapcsolatokat ápolnak a keresztény egyházakkal.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke megköszönte az építők munkáját és a kormány támogatását. A Rumbach utcai zsinagóga reményei szerint az a zsinagóga és közösségi tér, ahová mindenkinek „rang, sikk és társadalmi esemény belépni, függetlenül attól, ki milyen zsidó, mennyire zsidó vagy egyáltalán zsidó-e”.
Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke azt mondta, hogy Magyarország azon kevés állam egyike volt, amelynek volt bátorsága kiállni a zsidók mellett az izraeli-palesztin-konfliktusban. Ezért, és a zsinagóga felújításáért mindenkinek köszönetet mondott. Új zsinagóga született, melynek legfőbb funkciója, hogy „kapocs legyen a föld és az ég között, hogy összekösse az anyagi világot, amelyben élünk, azzal a spirituális világgal, amelyik bennünk él” – mondta Frölich Róbert országos főrabbi. Végül Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael budapesti nagykövete is köszönetet mondott mindazoknak, akik segítettek helyreállítani a zsinagógát.